Çıkma Akü Nasıl Değiştirilir ?

Bu makalemizde Akü nasıl değiştirilir ? sorusuna cevap buluyoruz.

Akü nasıl değiştirilir ?

Bildiğiniz gibi otomobil ve araçlarımızda sadece yakıtla çalışmakta olan motor aksamı ve ekstra parçalar dışında elektronik bir dizayn da mevcuttur. İşte bu elektrik dizaynında akünün yeri büyüktür.Akü, teknik şekilde elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden ve istenildiğinde bunu elektrik enerjisi olarak verici cihaz, araçlarda bulunan elektrik enerjisi kaynağı olarak tanımlanmış bir araçtır. Aküyü çok daha işlevsel ve uzun ömürlü bir pil şekilde da düşünebiliriz gerçekte.

Akü, evvela aracın çalışma esnasında gereksinim duyduğu ve araç arasında elektrikle çalışan bir aşırı aksamın da gereksinim duyduğu elektriğin depolandığı bir sistemdir. Bu sistem kendi kendini yenileme özelliğine sahip olsa da zamanla bu işlevini yerine getiremez duruma gelir. işte bu, akünün değişme zamanının geldiğini işaret eden zamandır. Bu halde yapacağımız şey eski aküyü çıkarıp yerine yenisini takmaktır.

Akü değiştirme işlemi zor bir iş değildir aslında. öncelikle akünün yerini bulmakla işe başlarız. çoğunlukla bir çok aşırı araçta akü motor kapağının altında motora yakın bir yerdedir lakin bazı modellerde akünün bagaja yada sağ yolcu koltuğunun altına koyulduğunu da unutmamak gerekir.

Oto Çıkma Akü Değiştirme

Oto çıkma parça akünün yerini tetkik ettikten sonra önce akü başlarında oksitlenme yani pas varsa bunu temizleyerek işe başlıyoruz. Bunun için pas sökücü solüsyonlardan faydalanabileceğimiz gibi bir limon da işimizi görmemize yardım edebilir. Bu akü başlarının pratik açılabilmesi için lüzumlu bir işlemdir. Daha sonra lokma diye adlandırılan anahtarı (10 numaralı lokma) elimize alıyoruz ve eksi kutup başını söküyoruz. Ardından artı kutup başını da gevşeterek çıkarıyoruz. Tabiki akü derhal çıkmayacak; sebebi ise aküyü araca sabitlemeye yarayan bir bağlantı ayağı vardır. şimdi ise 13 numaralı lokma anahtarı yardımı ile kutup başlarını söktüğümüz aküyü bağlantı ayağından kurtarıyoruz. bundan böyle eski akümüzü yerinden çıkarıp alabiliriz.

sıra yeni aküyü bağlamaya geldi. Eski aküyü çıkardığımız yere yenisini oturtuyoruz ve önce emniyet ayağını sıkıştırarak aküyü yerine sabitliyoruz. Bu sefer çıkarırken yaptığımız işlemlerin tersini yapıyoruz. Yani evvela artı kutup başını, sonra da eksi kutup başını bağlıyoruz. Varsa kutup başı koruma kapakları onları da yerine taktıktan sonra işimiz bitiyor. Aracımızın başına geçip marşa basıyoruz ve akünün doğru bir biçimde değiştirildiğini aracın çalıştığını gördüğümüzde anlıyoruz.

Düşünceleriniz bizim için önemli

Leave a reply

izmir escort
X
- Enter Your Location -
- or -
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare
0