Çıkma Abs Beyni Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Abs sistemi ile bilgi veren bu yazımızda çıkma abs beyni arıyorsanız ve çıkma abs beyni fiyatı arıyorsanız doğru yerdesiniz. Önce bilgilenip mağazaları gezebilirsiniz.

Araçların en önemli aksamlarından olan çıkma abs beyni arızasını ele alacağımız bu yazımızda abs nedir nasıl çalışır gibi sorulara yanıt aramaktayız.Abs beyin kontrolü sayesinde fren mekanizmaları çok daha iyi bir şekilde çalışmakta ve dolayısı ile de kullanıcılar için çok daha güvenli bir kullanım oluşmaktadır. Şimdi de bu çıkma abs beyin mekanizması bağlantılarını ve çalışma sistemini daha detaylı bir şekilde inceleyebilir ve bu yönde bilgiler verebiliriz. Öncelikle  motor beyni hakkında kısa bir bilgi verelim. Motor beyni ile ilgili detaylı yazıyı Motor beyni nedir kısmında bulabilirsiniz.

Motor Beyni Nedir ?

Motor beyni, yani teknik ismi ile (EKM) elektronik kontrol modülü, araçların motorlarındaki işleyiş mekanizmasının yöneticisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani motorun çalışması, bir çok detayın hesaplanarak performansının artırılması, motor devir dengesinin sağlanması ve bunun gibi birçok farklı iş, bu  motor beyni tarafından otomatik olarak yapılmakta  ve yönetilmektedir. Tam bir kontrol merkezi olduğu için de  son derece büyük bir öneme sahip olduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu bu beyin, ayrıca  fren kontrol mekanizmaları üzerinde de komut zincirine sahip olarak karşımıza görülmektedir. Yani çıkma abs beyin kontrolü sayesinde, motor beyni fren mekanizmaları ile de entegre bir şekilde çalışmakta ve bu şekilde de aracın durma işlevini de kontrol etmektedir.

 

çıkma abs beyni

çıkma abs beyni

 

Motor Beyni ve Çıkma ABS İlişkisi

Motor beyni, abs fren mekanizmasına kullanıcı frene bastığı anda bir dizi komut göndermektedir. Bu komut aracılığı ile de fren sistemi mekanizmasnda tekerlek dönüş dişlilerine hidrolikler aktarılmakta ve belirli aralıklarla bu işlem yapılarak araç ya da tekerlekler kilitlenmeden araba durdurulabilmektedir. Son derece entegre çalışan başarılı bir sistem aracılığı ile çıkma abs beyin kontrolü üzerinden söz konusu fren sistemi etkili bir şekilde çalışmakta ve bu yönde de kullanıcılara daha güvenli ve konforlu bir fren sistemi sunulabilmektedir. Bu özellik artık günümüzde üretilen tüm otomobillerde sabit olarak bulunmaktadır.. Abs beyin kontrolü mekanizması ile ilgili  verdiğimiz bilgilerin ardından bir arıza çıktığında da ilgili tespitler yapılmalı ve bu yönde de onarım – değişim süreci başlamalıdır.

ABS Arıza Nedenleri Nelerdir?

Bazı durumlarda, aracın marka –  modeline ve çıkma abs fren yapısına göre hidroliklerin motor beynine zarar verdiği görülmüştür. Aracın kaza yapmadan önce  durdurulması ilk amaç olduğu için, bu kapsamda araç beyninin zarar görmesi gözden çıkarılabilir bir durumdur. Abs fren mekanizmasında bulunan hidrolikler sebebi ile ya da farklı bir sebep ile bu yönde bir arıza meydana oluşabilmektedir.

Abs Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Sürücü, ABS’nin çalıştığını sadece Basınç Kumanda Valflerinin (BKV) çıkarttığı seslerden ve fren pedalında ki  darbelerden anlayabilir. Eğer ABS devre dışı bırakırsa ilgili yardımcı fren uyarı lambası kendiliğinden söner ve bu şekilde de ABS’nin devreye girdiği anlaşılabilir.
ABS fren sistemi çoğu zaman ABS fren modülünden kaynaklanan arızalardan dolayı arıza yapabilir. Burada şunu önemle belirtmek gerekir. ABS modülünün tamiri kesinlikle yapılmamalı, yenisiyle değiştirilmelidir. Özellikle nemlenen ABS modülü ilerleyen zaman içerisinde temas problemleri oluşturacak ve ABS fren sistemi sağlıklı çalışmamaya başlayacaktır.. Ayrıca ABS fren sistemi ışığınız yanıyorsa ve fren pedalınız aşırı derecede sertse bu durum ABS arızası olduğuna işaret etmektedir.
ABS sistemi tamir edilmemeli yeni bir çıkma abs sistemi ile değiştirilmelidir. Aracınız için çıkma abs sistemi yada çıkma abs beyni arıyorsanız mağazamızdaki bir satıcıdan temin edebilirsiniz.

Düşünceleriniz bizim için önemli

Leave a reply

izmir escort
X
- Enter Your Location -
- or -
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare
0