Çıkma Akü Bakımı Nasıl Yapılır ?

Başlıktan anlayacağınız üzere makalemizde çıkma akü bakımı nasıl yapılır ? üzerine bilgi veriyoruz.

Zamanımızda tam kapalı sistem akülerin kullanım endüstrisi artmasına rağmen bilhassa ağır vasıta ve otobüs grubunda açık sistem akülerde kullanılmaktadır. Akünüz ister kapalı ister açık sistem akü olsun, dikkat çekici noktaların belirlenen periyotlarda kontrol edilmesi gerekmektedir. Kontrol periyodu kullanım koşullarına göre değişmekle beraber minimum altı ayda bir yahut ticari kullanımlarda üç ayda bir halinde yapılmalıdır. Aküde ilk denetim edilecek nokta akü kutup başı bölgesidir. Şayet kutup başında oksitlenme varsa sıcak su sayesinde kutup başları temizlenmelidir.

Akü Bakımı İçin Tavsiyeler

Oksitli bir şekilde kullanıma devam edilirse kutup başında erime ve enerji iletiminde problemlerden ötürü akü veya araç arıza yapabilir. öteki mühim nokta akü sabitleme aparatlığının sıkılığıdır. Bilhassa ağır vasıta ve traktör gurubunda eğer sabitlemelerde gevşeme çıkma durumu bulunuyorsa kutup başlarında erime, kutuda deformasyon akülerde çok sallanma, vibrasyon kaynaklı ızgaralardaki aktif madde dökülmesinden ötürü performans kaybı meydana gelebilir.

Oto çıkma parça akü açık sistem bir aküyse bu durumda mutlaka hücrelerdeki elektrolit seviyesi ve yoğunluk değerleri denetim edilmelidir. Düzen plakaların bir parmak üzerinde olacak biçimde ayarlanmalıdır. Eksilme varsa sadece saf su eklenmelidir. Akü içerisindeki hücreyi çok aşırı çok doldurma durumunda araçta yaşanabilecek bir sarsıntı esnasında hücre içindeki sıvının dışarı çıkma olasılığından ötürü araçtaki kablo yahut bağlantı noktaları zarar görebilir.

Düşünceleriniz bizim için önemli

Leave a reply

izmir escort
X
- Enter Your Location -
- or -
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare
0