Fren Merkez Silindiri Nedir?

Yazımızda Fren Merkez Silindiri Nedir?  sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Fren merkez silindiri yani pompası , fren servosunun (hidrovak) hemen önünde bulunmaktadır ve üst tarafına fren hidrolik yağı depo kutusu yerleştirilmiştir. Fren merkez silindiri ihtiyaç duyduğu fren hidroliğini buradan alır ve fren hattından geri gelen hidrolik yine bu depoya arka döner.

Fren Merkez Silindiri Ne İşe Yarar?

  • Fren hattında hidrolik basıncın hızla oluşmasını sağlamak,
  • Frenleme sonunda (fren bırakıldığında) hızla hidrolik basıncı düşürmek ve freni serbest bırakmak,
  • Sıcaklık farklarından dolayı fren hidrolik sıvısında meydana gelen dolgunluk değişikliklerini (fren hidroliği rezervuar deposu yardımı ile) dengelemek,
  • Fren balatalarının aşınması sonucu frenlerde boşluk olmaması için, fren hattındaki fren hidroliğini tamamlamak (fren hidrolik deposu sayesinde).

Fren merkez silindirinin (fren merkez pompasının) içinde iki adet piston bulunur (tandem silindir), bu iki piston sayesinde fren merkezinden iki ayrı fren hattı çıkışı elde edilir. Fren merkez silindirinin üstüne, fren hidrolik yağı deposu monte edilmiştir, fren hidrolik yağı deposu sistemdeki hidrolik yağı ihtiyacını karşılar ve frenleme bittiğinde arka dönen fren yağı, bu depoya arka döner. Fren yağı deposu da iç kısmında iki ayrı bölmeye ayrılmıştır, böylece fren hattından birinde kaçak olması mecburiyetinde, öteki oto çıkma fren hattı için yağ beslemesi yapmaya devam edebilir. bununla beraber fren yağı deposunda bir yağ seviye sensörü de bulunmaktadır.

Fren Merkez Silindirini Ne Yapar?

*Fren aksamında hidrolik basıncın oluşmasını sağlamak,

* Fren bırakıldığı zaman yani frenleme sonu  hızla hidrolik basıncı düşürerek freni  serbest bırakmak,

*Sıcaklık değişikliliklerinden dolayı fren hidrolik sıvısında meydana gelen değişiklikleri  dengelemek,

*Fren balatalarının aşınması sonucu frenlerde boşluk olmaması için, fren aksamındaki frenleme deposu aracılığı ile fren hidroliğini tamamlamak  .

Oto Çıkma Fren aksamına dair  ihtiyaçlarınız için :  Çıkma Fren sayfamızı ziyaret ederek ürünlere erişebilirsiniz.

Düşünceleriniz bizim için önemli

Leave a reply

izmir escort
X
- Enter Your Location -
- or -
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare
0