Oto Çıkma Egzoz Nedir ?

Oto Çıkma Egzoz Nedir ? gibi sorulara cevap bulmak için yazımıza göz atmalısınız.

Otomobillerde egzozun görevi sesi absorbe edip, ses kirliliğinin önüne geçilmesidir. temel prensip egzoz borusundan susturucuya gelen sesin, birbirleri üzerine yansıyarak çıkarlarını sönümlemesidir. Bu sönümleme tam verimle gerçekleşemez, dolayısıyla ses azaltılarak dışarı atılmış olur. egzozu olmayan bir aracın sesi insan kulağını son derece zorlayacak bir şiddettedir. şayet araçlar böyle çalışsaydı, sokaklarda bireyler birbirlerini duyamaz hale gelirdi.

Egzoz Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Ses dalgaları motordaki egzoz valfları açıldığı anda dışarıya yüksek basınçla çıkmak isterler. Dışarıya atılan yanmış gaz artıklarının arasında ses dalgaları ilerler ve dışarıda insan kulağına çarpıp kulak zarını titreştirirler. Biz de bunu ses şekilde algılarız. Bu noktada insan kulağı iki şeye dikkat eder; bunlar ses dalgası frekansı ve havanın basınç seviyesidir. Yüksek frekans motorun yüksek çağda çalışmasıyla yani ses dalgası sıklığının arttığı anlarda ortaya çıkar. Yüksek hava basınç seviyesi de ses dalgalarının havanın geniş bir alanına yayılıp ta kulağa gelmesine işaret eder. Yani yüksek ses manasına gelmektedir.

insan kulağına ziyan sağlayan frekans ve basınçtaki bu ses dalgalarını engellemek veya seviyesini düşürmek için egzoz sistemi geliştirilmiştir. Ses dalgaları birbiri üzerine binip artarak ilerleyebilir ve ya karşı karşıya gelip birbirlerini sönümleyebilirler. Bu iki özellik de modern teknoloji alanlarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Oto çıkma parça egzozdaki sistem de birbirini sönümleyen ses dalgalarının hareketidir.

Mağazalarımızın birinde mutlaka ihtiyacınız olan çıkma egzos ve çıkma egzos parçaları   bulabileceğinizi düşünüyoruz.

Düşünceleriniz bizim için önemli

Leave a reply

izmir escort
X
- Enter Your Location -
- or -
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare
0