TEST · Honda Civic Sedan RS

Honda, yeni jenerasyon Civic ile uzun vakittir beklenen minik silindir hacimli, eforlu bir benzinli motor beceriksizini kapattı. RS teçhizatıyla gelen benzinli 1.5 Turbo motor, sedan karoserle karşımızda.

Honda’nın kompakt sınıf temsilcisi Civic, yeni jenerasyonla beraber gayrete daha eforlu döndü. Selefine göre daha atletik bir tasarıma sahip Civic, iç mekanda ise atletik hissi gözeten ama fonksiyoneliğinden ödün vermeyen bir araba oldu. Malzeme ve emekçilik niteliğiyle de göz dolduran arabanın yalnızca “kabuk” değil ruhunun da eforlu olduğunu gösteren bir motor alternatifi var. 182 HP efor üreten 1,5 litrelik yeni motor, en enerjik ekipman alternatifi olan RS ile beraber karşımıza çıktı.

Valiz kapağı üstündeki spoyler.

Civic Sedan RS adıyla satılan 1.5 DOHC VTEC Turbo, yalnızca RS teçhizatıyla geliyor. RS’e özel 17 inçlik jantlar, parlak siyah ön panjur ve valiz kapağı üstündeki spoyleri ile atletik yosunu çoğaldırılıp dışarıdan da ayırt edilmesi sağlanmış. İçeride de alüminyum alaşım pedallar, sürücü koltuğu artta eşya gözü, kırmızı renkli göstergeler ve direksiyon arttaki vites değiştirme kulakçıklarıyla değişik teçhizatlardan değişikleşiyor.

İç mekanda atletik ve elverişli bir tasarım kullanılmış.

Direksiyon arttaki vites değiştirme kulakçıkları Civic Sedan RS ile standart olarak gelen CVT şanzımanı manuel olarak idaremeyi sağlıyor. Sürekli değişken oranlı CVT şanzıman, vites değiştirme kulakçıklarıyla sanal olarak 7 ileri oran sunuyor. Gaza bütün basıldığında CVT’nin yapısı gereği motor devrinin yüksek seviyede kalması konfor yetersizliği yaşatabilirken manuel olarak vites yükseltilip devir düşürülebiliyor. Otomatik kullanımda atletiklik isteyenler için de şanzımanda S modu bulunuyor. Vites kolu S pozisyonuna alındığında motor devri süratlenmeyi destekleyecek seviyeye ayarlanıyor.

Düşünceleriniz bizim için önemli

Leave a reply

izmir escort
X
- Enter Your Location -
- or -
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare
0